اسکان دانشجویان در ترکیه موضوع مقاله ی امروز ماست. کشور ترکیه با وجود دانشگاه های رتبه برتر و امکانات آموزشی بالا مقصد خوبی برای مهاجران محسوب می شود و به دلیل نزدیکی فرهنگی که با ما دارد، برای ایرانیان گزینه ی بسیار مناسبی است. اما برای دانشجویانی که به این کشور مهاجرت می کنند قطعا مسئله ی اسکان و مکان زندگی بسیار مورد توجه است و بسیاری از والدین نگران وضعیت اسکان فرزندانشان هستند. اگر شما هم قصد دارید تحصیلات خود را در ترکیه ادامه دهید و برای وضعیت اسکان در ترکیه تردید دارید تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

خوابگاه در ترکیه همانند دانشگاه ها به دو صورت دولتی و خصوصی کار می کنند.

  • خوابگاه های دولتی:

این خوابگاه ها مستقیم زیر نظر دانشگاه هستند و متقاضیان باید از طریق مراجعه به سایت سازمان خوابگاه های ترکیه برای ثبت نام اقدام کنند. هزینه ی آن ها به مراتب کم تر از خوابگاه های خصوصی است و تعداد افراد ساکن در هر اتاق چهار تا شش نفر است.

  • خوابگاه های خصوصی:

نوع دیگری از خوابگاه های ترکیه برای اسکان، خوابگاه های خصوصی هستند. به دلیل این که  خوابگاه های دولتی ترکیه ظرفیت محدود دارند بیشتر دانشجویان بین المللی در خوابگاه های خصوصی زندگی می کنند. از مزیت خوابگاه های خصوصی نسبت به دولتی علاوه بر ظرفیت بیشتر می توان به امکانات متنوع تر اشاره کرد و البته هزینه ی ثبت نام در این خوابگاه ها نیز بیشتر است. ظرفیت هر اتاق برای دانشجویان   بین یک تا چهار نفر در نظر گرفته شده است. البته شهریه ی دقیق این خوابگاه ها با توجه به میزان امکانات، محل خوابگاه، ظرفیت خوابگاه و راحتی دانشجویان منفاوت است و برای کسب اطلاعات دقیق تر باید به سامانه ی خوابگاه های خصوصی مراجعه کرده و یا با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

  • خوابگاه های نیمه خصوصی:

در این جا لازم است مورد سومی را هم تحت عنوان خوابگاه نیمه خصوصی نام ببریم که در ترکیه وجود دارد و هزینه ی اسکان در آن ها از خوابگاه های دولتی بیشتر است اما در عوض، ظرفیت هر اتاق بین دو تا چهار نفر است.

شرایط اسکان دانشجویان در ترکیه:

خوابگاه های ترکیه برای اسکان دانشجویان قوانین خاصی را در نظر گرفته اند که در این قسمت به شرح برخی از مهم ترین موارد اکتفا می کنیم.

  • زمان رفت و آمد

طبق قانون خوابگاه ها در ترکیه دانشجویان موظف هستند در زمان مقرر در خوابگاه حضور پیدا کنند و به زمان ورود و خروج خود دقت کنند. در صورتی که از این قانون تخطی کنند ملزم به پرداخت جریمه ی نقدی خواهند بود.

  • پرداخت شهریه

هزینه ی خوابگاه های ترکیه معمولا به صورت ماهانه پرداخت می شود و برخی از دانشگاه ها هزینه ی آب و برق و گاز را نیز روی این شهریه حساب می کنند و سایر خوابگاه ها این هزینه ها را ممکن است به صورت جداگانه دریافت کنند.

  • وضعیت اتاق ها:

اتاق ها در خوابگاه های دانشجویی ترکیه به صورت تک نفره و چند نفره و با امکانات برای دانشجویان فراهم شده است و بر اساس جنسیت نیز تفکیک شده اند.

  • نحوه ی پذیرش در خوابگاه های ترکیه:

برای ثبت نام در این خوابگاه ها در ابتدای سال تحصیلی هر دانشگاهی که خوابگاه هم داشته باشد با توجه به ظرفیت، اقدام به ثبت نام دانشجویان متقاضی می کند و تاریخ های شروع به کار خوابگاه و نیز تاریخ تعطیلی آن ها در تقویم آموزشی قرار گرفته است. برای ثبت نام در خوابگاه ها در ابتدا شما مبلغی را به عنوان هزینه ی رزرو می پردازید و از آن به بعد هر ماه شهریه را پرداخت می کنید. مبلغی که به عنوان رزرو اولیه پرداخت کرده اید در پایان سال تحصیلی به شما عودت داده می شود.

اسکان دانشجویان در ترکیه

هزینه ی اسکان دانشجویان در ترکیه:

هزینه ی هر خوابگاه با توجه به دولتی یا خصوصی بودن، امکانات و محل آن متفاوت است ولی دانشجویان در هر صورت می توانند در حین تحصیل به کاری مشغول شوند و حقوق ماهانه دریافت کنند که خود، بسیاری از هزینه ها را پوشش می دهد. هزینه های اسکان دانشجویان در ترکیه فقط به خوابگاه محدود نمی شود و باید هزینه ی خورد و خوراک و خرید کتاب و پوشاک را نیز در نظر بگیرند اما نگران نباشید چون علی رغم بهزه مندی از امکانات کشور های غربی، به طور کلی هزینه ی زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار کم تر از کشور های اروپایی است. شما در صورتی که متاهل هستید می توانید در خوابگاه متاهلین که برخی از دانشگاه ها فراهم کرده اند ساکن شوید که باز هم هزینه ی اسکان در آن ها بسیار مقرون به صرفه است.

اجاره ی منزل یا آپارتمان برای اسکان:

با توجه به محدودیت ثبت نام در خوابگاه ها و یا در صورتی که دانشجو مایل به سکونت در خوابگاه نباشد می توانند با اجاره ی سوئیت یا آپارتمان در مدت تحصیل در این مکان ها ساکن شوند. برخی از افرادی که نزدیک خوابگاه ها منزل دارند آن را به دانشجویان اجاره می دهند و با توجه به امکانات و نحل استقرار هزینه های متفاوتی دارند. شنا می توانید با چند نفر از دوستانتان شریکی منزل را اجاره کنید تا هزینه ی کم تری داشته باشید. بسته به شرتیط زندگی، گاهی این منازل کاملا مستقل بوده و گاهی صاحب خانه در طبقه ی بالا یا پایین دانشجو زندگی می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به وضعیت اسکان دانشجویان در ترکیه با ما تماس بگیرید.

مترجم: جواد محمدی

منبع:

https://www.justlanded.com/english/Turkey/Turkey-Guide/Housing-Rentals/Student-housing