اقامت ازدواجی سوئد موضوع مقاله امروز ماست. در مبحث ازدواج و مهاجرت به سوئد دانستن این نکته جالب است که آمار ازدواج در سوئد بسیار پایین است و در بسیاری از مواقع آن را کشور مجرد ها می نامند! افراد در سوئد تمایل زیادی به ازدواج نشان نمی دهند و جمعیت کشور رو به پیری می رود که یکی از نقاط ضعف آن به شمار می رود. با این حال تعدادی از افراد متقاضی مهاجرت به سوئد، گزینه ی ازدواج را انتخاب می کنند. ممکن است بپرسید چگونه ممکن است با ازدواج اقامت سوئد را بدست بیاورید! یا این که شرایط آن باید چگونه باشد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اقامت سوئد از طریق ازدواج و شرایط لازم را برای شما شرح دهیم. اقامت سوئد از طریق ازدواج به این صورت است که شما با فردی از تبعه ی سوئد ازدواج می کنید و در نتیجه مقیم سوئد خواهید بود.

شرایط لازم جهت اقامت ازدواجی سوئد:

اما شرط اولیه این است که نمی توانید در زمانی که در سوئد هستید با فردی سوئدی ازدواج کرده و اقامت بگیرید. در واقع شما باید از سوئد خارج شده و درخواست اقامت دائم کنید. اگر خواهان اقامت دائم در سوئد هستید ازدواج بهترین راه است زیرا نه با تحصیل می توانید اقامت دائم بگیرید و نه با ویزای گردشگری. مگر این که پس از اتمام دوره ی تحصیل در سوئد چند سال کار کنید و مالیات بپردازید. پس اگر شرایط آن را داشته باشید ازدواج با تبعه ی سوئد در حال حاضر راه حل مطمئن تری است. دو چالش بزرگی که در این خصوص خواهید داشت تمکن مالی و مصاحبه ی سفارت است که در قسمت بعد آن را برای شما شرح خواهیم داد.

 

  • توانایی مالی:

یکی از مواردی که در ازدواج با تبعه ی سوئد بررسی می شود وضعیت مالی شخص است. شما باید ثابت کنید توانایی مالی کافی را داشته و در سوئد نیز محل زندگی خود را مشخص کنید. مکان زندگی باید بر اساس یک سری استاندارد های تعریف شده باشد.

  • مصاحبه:

یکی دیگر از شروط اقامت سوئد از طریق ازدواج، انجام مصاحبه است. ممکن است در سفارت مصاحبه ای با شما انجام شود که صحبت های شما باید مواردی را پوشش دهد.

از جمله این که نحوه ی اشنا شدن با همسرتان در سوئد را بیان کنید. بهتر است عمق روابط خود را با نشان دادن عکس و فیلم و چت ها برای مامور مهاجرت روشن کنید که به روند کار شما کمک می کند. اگر در دوران نامزدی با همسر خود مسافرت رفته اید عکس های آن را نشان دهید و سپس به طور خلاصه وضعیت کار و زندگی و تحصیل خود را بیان کنید(یک شرح حال کوتاه). در صورتی که زبان سوئدی را می دانید اعلام کنید و در غیر این صورت اگر زبان مشترکی بین شما و همسرتان وجود دارد آن را مشخص کنید یا از مهارت های ارتباطی بین خودتان صحبت کنید.

نتیجه ی تقاضای اقامت سوئد از طریق ازدواج:

در صورتی که صحت کلام شما ثابت شد و موارد بالا را از شما پذیرفتند می توانید به مدت دو سال در سوئد اقامت داشته و به کار یا تحصیل مشغول شوید. پس از این دو سال نیز می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. یکی دیگر از شرایط اقامت سوئد از طریق ازدواج این است که همسر شما در سوئد سابقه ی کیفری نداشته و فرد شایسته ای باشد و شما باید در نهایت مامور مهاجرت را قانع کنید که هدفتان از مهاجرت به سوئد ازدواج با فردی از تبعه ی این کشور است و اگر خلاف آن ثابت شود پرونده ی شما باطل خواهد شد. در صورتی که با تقاضای شما موافقت شود اداره ی مالیات مجوز ازدواج شما را صادر می کند. درواقع اداره ی مالیات شهری که در آن قرار است مراسم را برگزار کنید نامه را صادر می کند که حاوی نشانی قانونی و شماره ی ملی شماست.

نکات لازم برای درخواست اقامت سوئد از طریق ازدواج:

فراموش نکنید که ازدواج شما باید با قصد و هدف واقعی انجام گرفته باشد و اگر دولت متوجه شود که با ازدواجی صوری، اهداف دیگری را دنبال می کنید تابعیت شما را ملغی می کند. همان طور که گفته شد یکی از شرایط اقامت از طریق ازدواج با تبعه ی سوئد این است که محل زندگی در سوئد مشخص شده و بر اساس استاندارد های موجود، توسط مقامات مربوط تائید شود ولی در صورتی که شما تبعیه اتحادیه ی اروپا باشید یا مدت 48 ماه در سوئد مقیم باشید و یا این که نتیجه ی تقاضای پناهندگی شما مثبت باشد این قانون برای شما صدق نمی کند. در فرایند بررسی اسناد، یکی از موارد مهم این است که شما پیش از این ازدواج کرده اید یا خیر و باید با صداقت وضعیت تاهل خود را اعلام کنید. اگر جدا شده اید باید مدارک طلاق را ارائه دهید و در صورت فوت همسر باید گواهی آن را همراه داشته باشید. اگر فرزند دارید باید هویت آن ها را مشخص کنید و اگر در هر یک از این موارد خلاف گفتار شما به دولت ثابت شود درخواست ازدواج شما کاملا منتفی خواهد شد و نکته ی آخر این که تمام مدارک باید ترجمه ی رسمی شده و مهمور به مهر دادگستری یا وزارت خارجه باشد. بررسی این موارد پنج ماه به طول می انجامد و ارائه ی عکس و فیلم به تسریع روند آن کمک خواهد کرد. در صورتی که هر گونه سوال راجع به اقامت ازدواجی سوئد داشتید با موسسه ی ما تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما در روند کار شما را راهنمایی کنند.

منبع:

https://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Moving-to-someone-in-Sweden/Planning-to-marry-or-become-the-cohabiting-partner.html

مترجم: جواد محمدی