بهترین دانشگاه های سوئد و اطلاعات مربوط به آن را می توانید در این مقاله بررسی کنید.کشور سوئد با دارا بودن امکانات آموزشی بالا و دانشگاه های برتر همچنان در سطح رقابت با بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد. علی رغم این که در سال۲۰۱۰دولت سوئد قانونی را پایه گذاری کرد که کشور هایی غیر از اتحادیه ی اروپا دیگر قادر به تحصیل رایگان در سوئد نیستند، همچنان شاهد ایرانیای هستیم که هر ساله با شور و اشتیاقی فراوان برای دانشگاه های سوئد اپلای می کنند. البته این نکته را باید خاطر نشان کرد که تحصیل رایگان در سوئد هنوز هم امکان پذیر است و شما می توانید با بورس تحصیلی در مقطع دکتری در سوئد رایگان تحصیل کنید (برای اطلاعات بیشتر راجع به نحوه ی استفاده از بورس تحصیلی با ما تماس بگیرید) ممکن است شما نیز قصد ادامه تحصیل در سوئد را داشته باشید اما تا زمانی که از دانشگاه های برتر آن اطلاعی نداشته باشید نمی توان گفت بهترین انتخاب را خواهید داشت. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا دانشگاه های برتر سوئد را به طور کامل به شما معرفی کنیم.  برای اخذ پذیرش تمام مقاطع کارشناسی تا دکتری از دانشگاه های سوئد، نیازمند آیلتس 6.5 یا تافل 80هستید. در واقع با ارائه ی یک بیانیه ی هدف خوب و دو توصیه نامه و همچنین رزومه ی قوی می توانید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد اقدام کنید. در این مقاله چندین دانشگاه برتر را به شما معرفی می کنیم.

  • دانشگاه گوتنبرگ:

یکی از دانشگاه های معتبر سوئد˓ دانشگاه دولتی گوتنبرگ است. مدرسه ی اقتصاد دانشگاه گوتنبرگ مقصد تحصیلی اقتصاد در سوئد است و ارتباطی بسیار قوی با مدارک کسب و کار و اقتصاد دنیا دارد.

  • دانشگاه سلطنتی استکهلم:

دانشگاه سلطنتی استکهلم جز صد دانشگاه برتر دنیا است و گفتنی است که بسیاری از سیاست مداران و وزیران و کارآفرینان نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه در رشته های مهندسی الکترونیک و رایانه˓ معماری و محیط زیست˓ علوم مهندسی˓ علوم مهندسی در شیمی و بیوفناوری و بهداشت˓ علوم مدیریت و مهندسی صنایع فعالیت دارد که هر کدام زیر شاخه های زیادی هم دارد که در این دانشگاه با بالاترین کیفیت ارائه می شود.

  • دانشگاه فنی چالمرش:

دانشجو های فنی و مهندسی ایرانی زیادی متقاضی تحصیل در این دانشگاه در گوتنبرگ سوئد هستند و در حال حاضر بسیاری از آن ها در شرکت های سوئد مشغول به کار هستند. دانشگاه چالمرش رشته ها و مقاطه تحصیلی متنوعی را ارائه می دهد که با یک جستجوی ساده می توانید از آن مطلع شوید. جهت ارسال مدارک و اخذ پذیرش از این دانشگاه از 16 اکتبر تا 15 ژانویه فرصت دارید. پس اگر خواهان ادامه ی تحصیل در این دانشگاه هستید بهتر است هر چه زودتر اقدام کنید!

  • دانشگاه لینشوپینگ:

دانشگاه لینوشپینگ سوئد یکی از برترین دانشگاه های سوئد است که با بیش از سی هزار دانشجو پذیرای افراد مشتاق به تحصیل در سراسر دنیاست.

  • دانشگاه پز‌شکی کارولینسکا:

دانشگاه کارولینسکا یکی از بزرگ ترین و معتبر ترین دانشگاه های پزشکی در سوئد محسوب می شود که در پایتخت این کشور واقع شده است. همچنین در فهرست پنج دانشگاه برتر دنیا نیز قرار گرفته که در نهایت به آرزوی افراد زیادی تبدیل شده است. اطلاعات بیشتر راجع به این دانشگاه و فرصت های تحصیلی و بورسیه را در سایت www.ki.sa  بخوانید.

  • دانشگاه استکهلم:

جالب است بدانید دانشگاه استکهلم نیز  در لیست صد دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته و در سال 1878 میلادی بنا شده است. این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد رشته های مختلفی را ارائه می دهد از قبیل ارشد ستاره شناسی˓ ارشد علوم قضایی˓ ارشد مطالعات آمریکا و بسیاری رشته ی دیگر که می توانید برای اطلاع از آن ها به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

  • دانشگاه لولئا:

ایرانیان زیادی در این دانشگاه تحصیل کرده اند. رشته های کارشناسی ارشد در این دانشگاه محدود هستند و برای کسب اطلاع از آن ها و بورسیه ها بهتر است به سایت www.Itu.seمراجعه کنید.

  • دانشگاه مهندسی کشاورزی سوئد:

شما می توانید برای تحصیل در تخصص و فوق تخصص رشته های جنگل داری˓ مهندسی کشاورزی˓ مهندسی چوب و رشته های مربوط به گیاهان برای پذیرش این دانشگاه اقدام کنید.

  • دانشگاه اوپسالا:

اگر بخواهیم قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه سوئد را به شما معرفی کنیم قطعا دانشگاه اوپسالا خواهد بود. دانشگاه اوپسالا بیش از500 سال قدمت دارد. هشت نفر از دانش آموختگان این دانشگاه تا به حال جایزه ی نوبل دریافت کرده اند و اعضای سلطنتی سوئد نیز در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

  • مدرسه اقتصاد استکهلم:

اگر قصد تحصیل در رشته ی اقتصاد را دارید مدرسه ی اقتصاد استکهلم بهترین گزینه است. زیرا اساتید کار آفرینی و اقتصاد و کسب و کار در این دانشگاه مشغول به کارند و می توانید از تجربه فعالان اقتصادی موفق سوئدی و صاحبان شرکت های استارت آپ و دانش بنیان بهره مند شوید.

نکات مهم در رابطه با تحصیل و بهترین دانشگاه های سوئد:

ممکن است تصور کنید تفاوتی بین دانشگاه های برتر و سایر دانشگاه ها وجود ندارد و می توانید در سایر دانشگاه ها نیز تحصیل کنید اما امتیازی که دانشگاه های برتر برای شما دارد مبحث معادل سازی مدرک پس از پایان تحصیلات است. در واقع اگر از یک دانشگاه برتر فارغ التحصیل شده باشید در ایران شرایط برای ادامه ی کار نیز ساده تر است. در صورتی که افرادی را می شناسید که در دانشگاه های سوئد تحصیل کرده اند با آن ها مشورت کنید . ویزای تحصیلی به اقامت دائم منتج نمی شود و شرایط خاصی را می طلبد که حتما باید با افراد دارای صلاحیت مشورت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

منبع:

https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/best-universities-sweden#survey-answer

مترجم: جواد محمدی