تحصیل در ترکیه موضوع مقاله امروز ماست. ترکیه، با فراهم کردن امکانات آموزشی بالا و سطح رفاه عمومی کشوری پیشرفته به حساب می آید تا جایی که روز به روز تعداد افرادی که قصد مهاجرت به این کشور زیبا را دارند افزایش می یابد. نکته ی جالبی که در مورد ترکیه وجود دارد این است که این کشور اوراسیایی است، یعنی بخشی از آن اروپایی و قسمتی دیگر آسیایی است و همین ویژگی تلفیقی باعث ‌شده هم فرهنگ اروپایی در این کشور زنده بماند و هم آسیایی و در نتیجه افراد از تمام کشور های دنیا به ترکیه مهاجرت کنند و با خیالی آسوده زندگی کنند. در این مقاله قصد داریم شرایط تحصیل در این کشور و وضعیت سیستم آموزشی را برای شما شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

سال های پیش از دانشگاه:

تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه در ترکیه شامل مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان است. به طور کلی دانش آموزان از شش سالگی در ترکیه شروع به تحصیل می کنند و پس از پنج سال آموزش در دوره ی ابتدایی، وارد راهنمایی می شوند که سه سال به طول می انجامد. پس از این سه سال دوره ی دبیرستان آغاز می شود که چهار سال است. همان طور که توجه کردید سیستم آموزشی پیش از دانشگاه در ترکیه همانند ایران است و این یک مزیت بزرگ برای افرادی است که قصد دارند فرزندان خود را از این سن به ترکیه ببرند. در واقع شباهت سیستم آموزشی باعث می شود فرزند شما کم تر دچار تغییرات محیط و افت تحصیلی بشود. در این مدارس آموزش به زبان ترکی است اما در حال حاضر دو مدرسه ی فارسی زبان نیز در ترکیه مشغول به کارند. رشته های تحصیلی در مقطع دبیرستان شامل تجربی، انسانی، ریاضی و فنی است و مدارس در ترکیه به سه حالت دولتی، خصوصی و بین الملل می باشد.

سیستم آموزشی دانشگاه های موجود جهت تحصیل در ترکیه:

افراد پس از اخد مدرک دیپلم وارد دانشگاه می شوند که دانشگاه ها یا دولتی هستند و یا خصوصی. طول مدت کارشناسی چهار سال است ولی رشته های پزشکی و دندان پزشکی و سایر رشته های تجربی با اختلاف یک تا دو سال ممکن است بیشتر طول بکشد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه را دارید باید ابتدا در آزمون yos پذیرفته شوید. قبلا این آزمون به صورت سراسری برگزار می شد اما الان هر دانشگاه جداگانه آن را برگزار می کند. جالب است بدانید که تمام دانشگاه های ترکیه اعم از دولتی و خصوصی طبق استاندارد بولونیا کار می کنند، استانداردی برای مدرک دانشگاهی در سراسر اروپا. در دانشگاه های ترکیه آموزش یا به زبان ترکی و یا به زبان انگلیسی است که با توجه به دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت است و نظام تحصیلی نیز مثل دانشگاه های آمریکا به صورت ترمی واحدی است.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی و دکتری عمومی شرایط زیر لازم است:

در گذشته مرکز OSYM آزمونی سراسری را در ترکیه تحت عنوان آزمون YOS، در شهر آنکارا برگزار می کرد اما چندین سال است که شرایط تغییر کرده و هر دانشگاه به صورت جداگانه آزمون YOS و یا آزمون SAT را برای پذیرش دانشجویان خارجی برگزار می کند. اگر قصد دارید در دانشگاه های دولتی ترکیه مشغول به کار شوید باید حتما در این آزمون ها پذیرفته شوید اما برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی گاهی تنها با معدل دیپلم و پیش دانشگاهی و داشتن مدرک زبان هم اقدام به پذیرش دانشجو می کنند اما این شرایط و قوانین در هر دانشگاه متفاوت است و ممکن است یک دانشگاه خصوصی حتی بدون این قوانین هم اقدام به پذیرش دانشجو داشته باشد. البته این نکته را فراموش نکنید که به دلیل حجم بالای افراد متقاضی در دانشگاه های ترکیه هر چقدر که معدل بالاتر و نمره ی زبان بهتری داشته باشید شانس پذیرش شما بالا تر می رود.

در این بخش به توضیحی اجمالی راجع به آزمون هایی خواهیم پرداخت که در ترکیه برگزار می شود:

  1. آزمون تومر (TOMER):

این آزمون به منظور سنجش دانشجو در زبان ترکی است که به صورت هفتگی و روزانه در دانشگاه ها برگزار می گردد و البته اعتبار آن نیز دائمی است.

  1. آزمون YOS:

این آزمون دو بار در سال برگزار می گردد و دو سال هم اعتبار دارد. سوالات آن نیز دو بخش دارد که قسمت اول شامل سوالات مربوط به هندسه و هوش و ریاضی ا‌ست و قسمت دوم هم به سوالات زبان ترکی اختصاص دارد. در صورتی که در قسمت زبان ترکی نمره ی لازم را کسب نکردید نگران نباشید زیرا آنچنان الزامی ندارد و در صورت عدم کسب نمره در این قسمت، در دانشگاه در کلاس های زبان شرکت داده خواهید شد و سپس در آزمون تومر ثبت نام می کنید.

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای تحصیل در ترکیه:

برای پذیرش در این دو مقطع شرایط به یک صورت است و شما به مدارکی یکسان نیاز دارید، از جمله مدارک مربوط به زبان، مدارک تحصیلی و شرکت کردن در مصاحبه. همچنین مقاله ها و مدارک تحصیلی مربوط به مقاطع پیشین باید به صورت ترجمه شده ارائه شود.برای مدرک زبان ترکی، دیپلم تومر مورد قبول است و برای زبان انگلیسی آزمون تافل و YOKDIL یا آزمون های مشابه است. پروسه ی مصاحبه در دانشگاه ها به صورت حضوری انجام می شود و پذیرش در یکی از آزمون های GRE و یا ALES الزامی است.

سخن آخر:

در این مقاله به معرفی سیستم آموزشی و شرایط تحصیل در ترکیه پرداختیم و آزمون های مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه را نیز برای شما شرح دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

منبع:

http://www.allaboutturkey.com/education.htm

مترجم: جواد محمدی