تحصیل پزشکی در نروژ موضوعی است که در این مقاله خواهید خواند. بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور نروژ را دارند متقاضیان رشته های پر طرفدار تجربی و از جمله پزشکی و دندان پزشکی هستند. ما در این مطلب قصد داریم شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ و مدارک لازم برای ارائه به دانشگاه مورد نظر و همچنین دانشگاه هایی را به شما معرفی کنیم که در زمینه ی رشته ی پزشکی در سطح بالایی قرار دارند. اما پیش از آن که به اصل مطلب برویم باید به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به پرطرفدار بودن این رشته در نروژ و سطح استاندارد بالای دانشگاه های آن˓ شرایط برای پذیرش در این رشته اندکی دشوار است.

یکی از مزایای بزرگ دانشگاه های پزشکی در نروژ که آن را از سایر کشور ها متمایز کرده محیط آموزشی منحصر به فرد آن است به این صورت که دانشجویان در کلاس به گروه های کوچک تقسیم می شوند و در نتیجه می توانند ارتباط بیشتر و نزدیک تری با اساتید برقرار کنند و در واقع هر دانشجو بیشترین میزان توجه را از استاد دریافت می کند.

لزوم یادگیری زبان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ:

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید پیش از هر گونه اقدام باید زبان انگلیسی را به خوبی فرا گرفته باشید. در کشور نروژ و رشته ی پزشکی نیز وضعیت به همین صورت است. به این منظور شما باید نمره ی آیلتس بین 5.5 تا 6 و یا تافل بالای 60 را کسب کنید. البته این نکته را نیز باید به شما خاطر نشان کنم که بیشتر درس های رشته ی پزشکی در نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شود و در نتیجه شما باید به زبان نروژی نیز به خوبی مسلط باشید. سطح مورد نیاز زبان نروژی در دانشگاه های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما حداقل مدرک مورد قبول در سطح زبان نروژی B2 می باشد.

توصیه ی اکید ما به شما این است که پیش از هرگونه اقدام برای تحصیل در نروژ˓ در کشور خودتان زبان را به خوبی یاد بگیرید زیرا در غیر این صورت مجبور به شرکت در دوره های یک ساله ای خواهید بود که توسط دانشگاه ها برگزار می شود و در این صورت باید هزینه ی این دوره را نیز به هزینه های خود اضافه کنید. البته تحصیل در دوره های فوق لیسانس و دکترا اغلب به این صورت است که بیشتر درس ها به زبان انگلیسی ارائه می شود ولی در هر صورت شما باید هر دو زبان را به خوبی فرا گرفته باشید زیرا ارائه ی مدرک زبان به تمام دانشگاه های نروژ الزامی می باشد.

شرایط لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ:

از آن جا که سطح استاندارد کیفی دانشگاه ها در این کشور بسیار بالا بوده و همچنین متقاضیان زیادی دارد˓ حتی دربسیاری از موارد معدل بیست دبیرستان نیز برای پذیرش در دانشگاه های سراسری این کشور قابل قبول نیست. از طرفی دیگر تحصیل در دانشگاه های غیر انتفاعی آن نیز برای ایرانیان هزینه ی بسیار بالایی خواهد داشت. با موسسه ی ما تماس بگیرید˓ تیم تخصصی ما با هر شرایطی که داشته باشید بهترین  دانشگاه ها و شرایط تحصیلی را به شما پیشنهاد می کنند. اما نکته ای که در هنگام انتخاب دانشگاه باید مد نظر داشته باشید این است که دانشگاه شما مورد تائید وزارت بهداشت باشد. زیرا در صورتی که پس از پایان تحصیلات قصد بازگشت به کشور خود  را داشته باشید˓ پیش از احداث مطب باید مدرک پزشکی شما مورد تائید وزارت بهداشت باشد.

طول مدت تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ:

تحصیل در رشته ی پزشکی در نروژ 6 سال به طول می انجامد که برابر است با مدرک پزشکی عمومی. در گذشته دانشجویان پس از این مدت˓ یک دوره ی کارآموزی را نیز به مدت یک سال می گذراندند اما نروژ عضو EFTA (انجمن تجارت آزاد اروپا) است و یکی از قوانین این انجمن این است که پزشکان اروپایی باید بتوانند در تمام کشور های اروپایی طبابت کنند. بنابراین در حال حاضر این دوره حذف شده است تا در نهایت تفاوتی بین پزشکان فارغ التحصیل در نروژ و سایر کشور ها وجود نداشته باشد و این دوره ی کارآموزی بخشی از دوره ی آموزش تخصص به حساب می آید.

مدارک لازم برای ارائه به دانشگاه:

  • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس بالای 5.5)
  • ترجمه ی مدرک دیپلم و مدارک تحصیلی
  • ترجمه ی مدارک شناسایی متقاضی
  • ترجمه ی ریز نمرات آخرین پایه ی تحصیلی
  • مدارک بانکی معتبر که نشان دهنده ی تمکن مالی فرد متقاضی برای تحصیل در نروژ باشد)

توجه کنید که تمامی این مدارک باید دارای مهر دادگستری و ترجمه ی رسمی باشد.

دانشگاه های رشته ی پزشکی در نروژ:

تحصیلات در رشته ی پزشکی در نروژ توسط چهار دانشگاه اصلی در این کشور ارائه می شود:

دانشگاه اوسلو (OSLO):

این دانشگاه در پایتخت نروژ واقع شده و قدیمی ترین دانشگاه نروژ نام گرفته است. در رنکینگ بهترین دانشگاه های دنیا˓  دانشگاه اوسلو در رتبه ی 58 قرار دارد.

دانشگاه برگن (Bergen):

این دانشگاه در واقع هشت دانشکده دارد و 17000 دانشجو. کتاب خانه ی این دانشگاه و دانشگاه موزه ی برگن یک دانشکده به حساب می آیند.

دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ (NTNU):

این دانشگاه با داشتن بیش از 40000 دانشجو یک دانشگاه تحقیقاتی رایگان به شمار می رود و در شهر های تروندهایم˓ جوویک و آلوساند شعبه دارد.

دانشگاه ترومسو (Tromso):

این دانشگاه در شهر ترمسو˓ شمالی ترین دانشگاه دنیا نام گرفته است.  این دانشگاه بزرگ ترین مرکز آموزشی و تحقیقاتی نروژ است. رشته های اصلی آن آموزش از راه دور˓ واگیر شناسی˓ علوم فضایی˓ بیوتکنولوژی˓  شفق قطبی و علوم ماهیگیری است.

تحصیل در رشته پزشکی در کشور نروژ

 تحصیل در رشته ی پزشکی نروژ˓ با ما امکان پذیر است.

منابع:

https://www.uib.no/en/studies/PRMEDISIN#uib-tabs-introduction

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Medical_education_in_Norway

مترجم: جواد محمدی