تحصیل در سوئد موضوع امروز مقاله ماست. سوئد کشوری با استاندارد های بالای زندگی و همچنین آموزشی برای زندگی می باشد که سالانه افراد زیادی را برای مهاجرت به قصد ادامه ی تحصیل به این کشور فرا می خواند. تحصیل در سوئد مزایای زیادی دارد که شما را وسوسه می کند راجع به آن ها بیشتر بدانید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. دانشگاه های سوئد بر اساس اصول آموزشی مدونی طراحی شده است که بر اساس آن شما کار گروهی را به خوبی فرا می گیرید. در دانشگاه ها اصول یادگیری کار های گروهی به خوبی به شما آموزش داده می شود که در نهایت می توانید در بازار جهانی عملکرد بهتری داشته باشید. گذراندن دوره های کارآموزی در دانشگاه های سوئد این امکان را به شما می دهد که دروس رشته ی خود را به صورت عملی فرا گرفته و این در پیدا کردن شغل مناسب به شما کمک خواهد کرد. رشته های انتخابی در دانشگاه های سوئد با تنوع بسیار بالایی همراه است و شما می توانید به راحتی تصمیم گیری کنید.

آیا یادگیری زبان برای تحصیل در سوئد الزامی است؟

ابتدا به خاطر داشته باشید از آن جا که زبان انگلیسی یک زبان بین المللی است شما برای مهاجرت به هر کشوری به غیر از کشور خودتان، نیازمند یادگیری این زبان خواهید بود و تسلط بر آن به منزله ی موفقیت بیشتر در کشور مقصد است. علاوه بر آن باید زبان کشور مورد نظر را نیز تا حدود زیادی یاد گرفته باشید که در صورت تسلط باز هم موقعیت های بهتری نصیب شما خواهد شد. به همین ترتیب برای تحصیل در سوئد نیازمند یادگیری زبان سوئدی و نیز تسلط به زبان انگلیسی خواهید بود. تحصیل در دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی، به زبان انگلیسی و سوئدی انجام می شود اما دانشگاه های بین المللی بسیاری وجود دارد که می توانید به زبان انگلیسی در آن ها تحصیل کنید. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شود و برای مقطع دکتری مدرک زبان انگلیسی از الزامات پذیرش شما محسوب می شود.

در زمینه ی کار هم شرکت های انگلیسی زبانی وجود دارند که با تسلط به زبان انگلیسی می توانید در آن ها استخدام شوید. پس حتی اگر هنوز به زبان سوئدی مسلط نیستید، پیشنهاد می کنیم مهارت های زبان انگلیسی تان را بالا ببرید. یکی دیگر از دلایلی که افراد را به مهاجرت به سوئد ترغیب می کند هزینه های مقرون به صرفه ی زندگی و تحصیل است البته در صورتی که در حین تحصیل از تسهیلات و بورسیه بهره مند شوید.

سیستم آموزشی سوئد:

جالب است بدانید که سوئد در زمینه ی ثبت اختراع پیشتاز است و علت آن سبک سیستم آموزشی سوئد است که بر پایه ی ایده پردازی و کشف استعداد هاست. هر گونه خلاقیت و ایده پردازی در محیط آموزشی سوئد به شدت تشویق می شود و تاکید بر مطالعه ی گروهی و مستقل بر آموزش از طریق معلم و مربیان ارجعیت دارد و نتیجه ی چنین نظامی، افزایش مهارت های فردی و در عین حال مسئولیت پذیری در افراد است. سال تحصیلی در سوئد شامل دو ترم است که ترم اول از انتهای آگوست شروع شده و در اواسط ژانویه به پایان می رسد. ترم دوم نیز از اواسط ژانویه آغاز به کار می کند تا اوایل ژوئن. موسسه های آموزش عالی در سوئد به دو نوع تقسیم می شود که شامل کالج ها و دانشگاه است. تفاوت این دو مرکز این است که دانشگاه ها مجوز ارائه ی مدرک دکتری را دارند ولی کالج ها معمولا چنین اجازه ای ندارند (البته استثنائاتی وجود دارد که برخی کالج ها هم مدرک دکتری را صادر می کنند)

هیچ گونه تفاوتی بین مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه شده توسط کالج و دانشگاه وجود ندارد و در بسیاری از مواقع کالج ها را نیز به نام دانشگاه خطاب می کنند.

جایزه ی نوبل:

کشور سوئد ۳۸ دانشگاه و کالج دارد و یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در اروپا به شمار می رود. نکته ی قابل توجهی دیگری که جالب است راجع به سوئد بدانید این است که جایزه ی نوبل معروف در این کشور پایه گذاری شده و تا الان نزدیک به سی نفر در این کشور موفق به دریافت جایزه ی نوبل شده اند. شما می توانید پس از پایان دوره ی تحصیلات به منظور پیدا کردن شغل مناسب اقدام به اقامت کاری سوئد کرده و پس از گذشت چهار سال کار در سوئد اقامت دائم را دریافت کنید. پاسپورت سوئدی نیز پس از پنج سال کار صادر می شود.

بیمه ی دانشجویان در سوئد:

دانشجویان به محض ورود به سوئد مشمول بیمه ی خدمات درمانی خواهند شد و در واقع بیمه ی درمانی برای تمام دانشجویان و نیز تمدید اقامت دانشجویان خارجی الزامی است و با بیمه ی خدمات درمانی از تمام مزایای آن از جمله عدم پرداخت هزینه های درمان بهره مند خواهند شد. همراهان دانشجو هم می توانند از خدمات بیمه در کشور سوئد استفاده کنند که البته مشروط به داشتن پرسنال نامبر است. اگر دانشجو پرسنتال نامبر نداشته باشد و فرزندانش بالای هفت سال سن داشته باشند˓ فرزندان پس از ورود به مدرسه بیمه می شوند ولی فرزندانی که زیر هفت سال سن داشته باشند و همسر دانشجو مشمول این خدمات بیمه نخواهند بود.

جهت کسب اطلاعات بیبشتر در زمینه ی مهاجرت و اقامت تحصیلی در سوئد و یا هر گونه سوال در این مورد با شرکت اقامتی و مهاجرتی رابین هلدینگ تماس بگیرید. مشاوران ما آماده ی پاسخگویی به تمام سوالات شما خواهند بود.

منبع:

https://studyinsweden.se/why-sweden/

مترجم: جواد محمدی