تحصیل در کشور کانادا موضوعی است که در این مقاله آن را بررسی می کنیم. کشور کانادا دومین کشور بزرگ دنیا است و به دلیل سطح بالای امکانات و استاندارد های زندگی و همچنین رفاه اجتماعی ساکنین˓ یکی از پر طرفدار ترین کشور ها برای زندگی و به ویژه تحصیل است. برای افرادی که خواهان زندگی در یک کشور پیشرفته و دارای دانشگاه های برتر هستند کانادا می تواند گزینه ی بسیار خوبی باشد. جالب است بدانید که در کشور کانادا بیشتر از نیمی از افراد مدرک دانشگاهی دارند و به همین دلیل عنوان تحصیل کرده ترین کشور دنیا را به خود اختصاص داده است.

باید بدانید که تحصیل در کشور کانادا رایگان نیستن اما با وجود سطح بالای کیفی آموزشی هزینه ی تحصیل در کشور کانادا به مراتب کم تر از تحصیل در کشور هایی مانند استرالیا و آمریکا است. بنابراین امروزه مقصد بسیاری از ایرانیانی که خواهان زندگی در آمریکتا بوده اند به کانادا تغیر کرده است. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا شرایط تحصیل در کانادا را به طور جامع برای شما شرح دهیم.

اگر قصد تحصیل در کانادا در دوره ی متوسطه را دارید لازم است بدانید که تقریبا 92 درصد از جمعیت دانش آموزان ساکن در کانادا در مدارس دولتی تحصیل میکنند. برای ایرانیانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند نیز مدارس دولتی گزینه ی بسیار مناسبی به شمار می رود. برنامه ی آموزشی مدارس ظبق استاندارد های آموزشی کانادا تعیین شده است و شما علاوه بر سطح یادگیری بالا˓ امکان آموزش زبان های روز دنیا نیز برای شما فراهم است.

زبان آموزش در کلیه ی مدارس کانادا به غیر از شهر کبک که زبان فرانسوی است˓ انگلیسی می باشد و در واقع زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم این افراد شناخته می شود. افراد در کشور کانادا پس از اتمام دوران تحصیل در مدارس سه گزینه را برای ادامه پیش رو دارند. این سه گزینه موسسه های فنی˓ کالج های آموزشی و تمام دانشگاه های سطح کشور هستند.

تحصیل در کشور کانادا

تحصیل رایگان در کانادا:

باید توجه داشته باشید که تحصیل در کانادا به غیر از دانش آموزان استعداد درخشان˓ به هیچ عنوان رایگان نیست و تنها در صورتی می توانید هزینه های خود را کاهش دهید که تسهیلات یا کمک هزینه های تحصیلی شامل حالتان شود.

پذیرش تحصیلی در کانادا به شرایط و عوامل خاصی بستگی دارد از جمله رشته ی تحصیلی فرد˓ معدل˓ دانشگاهی که فرد از آن فارغ التحصیل شده است˓ دانشگاهی که برای ادامه ی تحصیل انتخاب کرده است˓سابقه ی کار (برای برخی از رشته ها) و فاصله ی تحصیلی.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای پذیرش تحصیل در کانادا (مقطع کارشناسی):

در این قسمت قصد داریم مدارکی را که برای ویزای تحصیل در کانادا نیاز دارید را برای شما شرح دهیم.

 • مدارکی که گواهی می کند هزینه ی پذیرش در دانشگاه مورد نظر را پرداخت کرده اید.
 • همراه داشتن مدارک تحصیلی فرد و آدرس و کد پستی و شماره ی تماس
 • همراه داشتن یک قطعه عکس پاسپوذتی
 • مدارک شناسایی شخص و مشخصات هویتی والدین وی.
 • ترجمه ی کارنامه ی شخص در سه سال اخیر تحصیلی به صورت اسکن شده.
 • همراه داشتن اسکن پاسپورت

 

فردی که مایل به تحصیل در دوره ی کارشناسی در این کشور باشد باید پس از گذراندن دوازده سال تحصیلی و دارا بودن مدرک آیلتس زبان با حداقل نمره ی 6 اقدام به تحصیل در کانادا کند. طول دوره ی تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا همانند ایران به مدت چهار سال می باشد. همچنین شما باید ریز نمرات قبل از مقطع کارشناسی را به همراه داشته باشید.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای پذیرش تحصیل در کشور کانادا (مقطع کارشناسی ارشد):

 • اسکن پاسپورتی که اعتبار داشته باشد.
 • رزومه ی تحصیلی دانشجو
 • اسکن تمام مدارک تحصیلی و ریز نمرات دانشجو در مقطع لیسانس و اگر وجود داشته باشد فوق لیسانس.
 • مدارک تسلط فرد به زبان انگلیسی
 • دو یا سه عدد توصیه نامه از اساتید سابق شخص در مقطع پیش
 • یک قطعه عکس
 • همراه داشتن کد پستی و آدرس و شماره ی تماس

آیا تحصیل در کشور کانادا محدودیت سنی دارد؟

مقصود از شرایط و محدودیت سنی این است که در کانادا افراد موظفند که از سن شش تا هجده سالگی تحصیل کنند و در واقع تحصیل در این بازه ی سنی الزامی است و برای اخذ مدرک لیسانس در این کشور هیچ گونه محدودیت سنی برای افراد وجود ندارد اما توجه داشته باشید که سن شما برای اداره ی مهاجرت کانادا باید قانع کننده باشد و آن ها سن شما را برای صدور ویزای تحصیلی حتما مورد بررسی قرار می دهند. برای مدرک کارشنتاسی ارشد نیز یک شرط اساسی وجود دارد و این است که فرد متقاضی اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید حتما مدرک کارشناسی خود را اخذ کرده باشد و فاصله ی بین اخذ مدرک لیسانس و ورود به دوره ی فوق لیسانس نباید بیش از پنج سال باشد. از شرایط مورد نیاز دیگر این است که معدل شما در مقطع لیسانس باید بالای 13 باشد و بسته به دانشگاه و رشته ای که قصد ادامه ی تحصیل در آن را دارید مدرک آیلتس بین 6 تا 6.5 الزامی است. اخذ مدرک کارشناسی ارشد در کانادا بلا توجهن به واحد های درسی حدود یک یا دو سال به طول می انجامد.

برای تحصیل در دکتری نیز به استاد راهنما و معدل بالای 13 در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیاز دارید. همچنین باید مدرک آیلتس 7 را با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر ارائه دهید. طول دوره ی دکتری بین 3 تا 5 سال است و در این مدت پروژه های شما توسط شرکت ها پشتیبانی می شود و کمک هزینه ای برای تحصیل به شمار می رود. شما با ارائه ی رزومه ی تحصیلی و سابقه ی کاری خود در هر سنی می توانید برای مقطع دکتری در کانادا درخواست دهید.

با موسسه حقوقی بین المللی رابین همراه باشید.

منابع:

https://www.canadavisa.com/canadian-education.html#gs.xx7hm2

https://www.studycanada.ca/english/education_system_canada.htm

مترجم: جواد محمدی