خوابگاه دانشجویی در کانادا موضوعی است که آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. کانادا یکی از بزرگ ترین کشور های دنیاست و به علت سطح بالای امکانات رفاهی و دانشگاه های برتر مقصد بیشتر دانشجویانی است که قصد ادامه ی تحصیل در خارج از کشور را دارند. برای بسیاری از افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در کانادا را داشته باشند خوابگاه های دانشجویی قطعا اولین گزینه ای است که ممکن است به ذهن فرد خطور کند. زندگی در خوابگاه دانشجویی کانادا معمولا به این صورت است که دو نفر در یک مکان باهم زندگی می کنند که البته مسئله ی جنسیت دراین جا مطرح است و سرویس بهداشتی و آشپزخانه معمولا به صورت اشتراکی استفاده می شود. هزینه ی اینترنت و سایر خدماتی که هر خوابگاه برای دانشجویانش فراهم می کند می تواند بر اساس منطقه ی زندگی متفاوت باشد. البته پیش از تمام این مسائل ابتدا باید ببینید که دانشگاه مورد نظر می تواند برای شما خوابگاه فراهم کند یا نه.

اطلاعات کلی درباره خوابگاه دانشجویی در کانادا:

بسیاری از دانشجویان برای جلوگیری از هزینه های اضافی مثل  رفت و آمد به دانشگاه و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت ترجیح می دهند خوابگاه آن ها در نزدیکی دانشگاه باشد. اگر شما هم مایلید که خوابگاه در محل پردیس دانشگاه شما باشد پس باید شرایط خوابگاه دانشگاه مورد نظر را به خوبی بررسی کنید. در صورتی که شرایط خوابگاه˓ هزینه های مربوط به ثبت نام و رفت و آمد و اشتراک در استفاده از سرویس بهداشتی وآشپزخانه را نمی پسندید باید به دنبال مکان دیگری غیر از خوابگاه دانشجویی در کانادا باشید که معمولا در چنین شرایطی افراد˓ اجاره ی آپارتمان ها را به عنوان گزینه ی بعدی در نظر می گیرند که باز هم هزینه های اجاره ی آن بر اساس منطقه ای که برای زندگی انتخاب می کنید می تواند متفاوت باشد. با ما همراه باشید تا شرایط را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

آپارتمان و خوابگاه دانشجویی در کانادا؛ مسئله این است:

اگر تصمیم بر اجاره ی آپارتمان دارید معمولا دانشگاه ها لیستی از آپارتمان های نزدیک به محل دانشگاه را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند تا محل مورد نظر را راحت تر پیدا کنند. اگر هزینه ی اجاره ی آپارتمان نیز برای شما بالا باشد می توانید تعدادی از دانشجوهایی را که مناسب می دانید انتخاب کنید و زندگی و هزینه ی اجاره ی آپارتمان را با آن ها شریک شوید˓ چیزی که کمتر ممکن است در خوابگاه ها بتوانید تجربه کنید. اگر به هر دلیل زندگی در آپارتمان های خصوصی را دوست نداشته باشید کانادا گزینه های زیادی را برای زندگی دانشجویی در نظر گرفته است. یکی دیگر از آن ها زندگی در کنار یک خانواده ی کانادایی است که شما باید مبلغی را بابت غذا و محل خواب به آن ها بپردازید و در ازای آن˓ خانواده ی کانادایی میزبان شما خواهد بود!

اما مطلبی که در این مورد وجود دارد این است که شما باید پیش از عقد قرار داد با این خانواده˓ تمام شرایط اجاره نامه را در نظر بگیرید و مهم تر از همه پیش از ورود به چنین مکانی تا جایی که امکان دارد راجع به آداب و رسوم و سبک زندگی کانادایی ها مطالعه کنید. اگر بخواهم راجع به مزایای این سبک از سکونت برای شما بگویم تقویت سطح یادگیری زبان است که به طرز شگفت آوری شما را به زبان انگلیسی یا فرانسوی( بر اساس منطقه ای که ساکن هستید) مسلط می کند و با توجه به مهمان نوازی بسیار زیاد کانادایی ها به شما قول می دهم در مدت کوتاهی می توانید ارتباط خوبی با آن ها برقرار کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در موسسه ی رابین هولدینگ تماس بگیرید.

اگر در ابتدای ورود به کانادا هنوز تصمیم نگرفته اید که کدام شیوه ی اقامتی را بیشتر می پسندید هتل های کانادا برای اقامت موقت دانشجویان شرایطی را فراهم کرده اند که می توانید در مدت سکونت در یک اتاق خصوصی در هتل راجع به روش های اقامت بلند مدت در کانادا تحقیق کنید و پس از مدتی اقامت موقت تصمیم نهایی را اتخاذ کنید. اگر تمایل به چنین کاری داشته باشید پیشنهاد ما به شما این است که اتاق را از قبل رزرو کنید و ترجیحا در زمان فستیوال های مهم  این کار را نکنید چون به احتمال زیاد اتاق خالی در این ایام پیدا نمی شود. پس به محدودیت زمانی نیز توجه داشته باشید. هزینه ی رزرو هتل ها با توجه به منطقه ی سکونت و امکاناتی که در اختیار شما می گذارند می تواند متفاوت باشد. برای اطلاع از تازه ترین قیمت های هتل های کانادا با موسسه ی ما تماس بگیرید.

خوابگاه دانشجویی در کانادا

دیگر روش های زندگی دانشجویی در کشور کانادا:

از دیگر روش ها برای اقامت در کانادا اجاره ی اتاق هایی تحت عنوان Bed and Breakfast  می باشد که معمولا در مناطق محلی و یا لب دریا یافت می شود که خدمات ارائه ی یک تخت خواب و یک صبحانه در طول روز بسیار قیمت مناسبی می تواند داشته باشد. علاوه بر این اجاره ی هاستل های جوانان نیز گزینه ی مناسبی است که علاوه بر پایین بودن هزینه ی اجاره˓ محل خواب به علاوه ی صبحانه و ناهار و شام را برای شما فراهم می کنند. البته در این مورد نیز می توانید برای سهولت در رفت و آمد مسافت هاستل تا دانشگاه را نیز در نظر بگیرید. در این مقاله شرایط اقامت دانشجویان و خوابگاه دانشجویی را برای شما شرح دادیم˓ اما روش های اقامت دانشجویان در کانادا تنها به همین موارد ختم نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

منابع:

https://www.canadavisa.com/accommodation-options-for-international-students-in-canada.html#gs.y0xv2r

https://www.google.com/amp/s/moving2canada.com/student-accommodation-in-canada/amp/

مترجم: جواد محمدی