فوق لیسانس در کانادا موضوع مقاله امروز است. کشور کانادا به علت دارا بودن دانشگاه های برتر و امکانات بسیار عالی برای تحصیل و زندگی سالانه افراد زیادی را برای ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر و به ویژه مقطع فوق لیسانس به خود جذب می کند. حدود 97 دانشگاه در کانادا در مقطع فوق لیسانس پذیرای دانشجویان از سراسر دنیا هستند و هر ساله تعداد دانشجویانی که متقاضی ادامه ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا هستند رو به افزایش است. طول مدت دوره های فوق لیسانس در کانادا معمولا بین یک تا دو سال است که با توجه به رشته و دانشگاه می تواند تا حدودی متفاوت باشد. کلاس های فوق لیسانس کشور کانادا از ماه سپتامبر آغاز به فعالیت می کنند. دانشجویان در این دو سال با توجه به رشته ی انتخابی˓ یا دروس را به صورت تحقیقاتی و پژوهشی می گذرانند یا آموزشی و یا ترکیبی از این دو حالت را طی می کنند. با ما همراه باشید.

فوق لیسانس در کانادا

شرایط لازم برای پذیرش در دوره های فوق لیسانس کانادا:

برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس در کانادا باید واجد شرایطی باشید که ما در این مقاله به طور مفصل برای شما شرح می دهیم. پیش از آن که شرایط لازم را برای شما توضیح دهیم توجه داشته باشید که هر دانشگاه برای پذیرش ممکن است یک سری از این الزامات را برای شما مشخص کند اما کلیاتی وجود دارد که در هر دانشگاهی به آن نیاز دارید. از جمله داشتن مدارک قبولی در یکی از این آزمون ها:

  • آزمون GMAT: مربوط به رشته های حسابداری و مدیریت
  • آزمون GRE
  • آزمون GPA: معمولا کسب نمره ی 3 و 4 مورد قبول است.

همچنین برای تحصیل فوق لیسانس کانادا باید مدرک زبان آیلتس یا تافل را داشته باشید که نمره ی آن نیز با توجه به شرایط پذیرش هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد و مدرک چهار ساله ی لیسانس با حداقل معدل15.

شانس پذیرش من در مقطع فوق لیسانس در کانادا چقدر است؟

با توجه به  این که افراد زیادی مایل به ثبت نام در دوره های فوق لیسانس کشور کانادا هستند رقابت بالایی برای پذیرش در بین افراد متقاضی وجود دارد. بنابراین هر چقدر که مقالات علمی بیشتری داشته باشید و گواهی شرکت در کنفرانس های آموزشی بیشتری را در کارنامه ی خود داشته باشید شانس پذیرش شما در مقطع  ارشد کانادا نیز افزایش می یابد. همچنین رزومه ی قوی تر به معنای شانس قبولی بیشتر است پس سعی کنید رزومه ی قوی و خوبی را برای ارائه به همراه داشته باشید. رزومه ای که شما ارائه می دهید باید شامل گواهی نامه های علمی معتبر ˓ نمونه ای از کار ها و فعالیت هایتان در طول دوران تحصیل در مقطع لیسانس و همچنین دو توصیه نامه از طرف کارفرما و یا اساتیدتان باشد.

مزایای تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور کانادا:

شما با تحصیل در کشور کانادا با هزینه ای به مراتب کمتر از دانشگاه های آمریکا در محیطی امن و با امکانات فراوان اقدام به اخذ مدرک فوق لیسانس خود می کنید. نظام آموزشی حاکم بر کانادا به گونه ای طراحی شده است که شما در عین بهره مندی از امکانات آموزشی در طول تحصیل˓ پس از فارغ التحصیلی نیز شرایط اشتغال در کانادا را خواهید داشت. کشوری با بیشترین تنوع فرهنگی و ملیتی که افراد از ملیت های گوناگون حقوق مساوی و برابر خواهند داشت. از همه مهم تر این که با تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا در هر مقطعی که باشید مدرک شما در نهایت برای تمام مراکز آموزشی و دانشگاه های دنیا قابل قبول است. کشور کانادا در بیشتر نقاط انگلیسی زبان است و شما با تسلط به این زبان بین المللی می توانید به راحتی در کانادا تحصیل و زندگی کنید.

رشته های مقطع فوق لیسانس کانادا:

همان طور که اشاره کردیم دانشگاه های کشور کانادا رشته های زیادی را در مقطع فوق لیسانس ارائه می دهند و شما در هر کدام از رشته های مورد علاقه تان می توانید در کانادا تحصیلات خود را ادامه دهید. شرایط تحصیل در رشته های مختلف با توجه به دانشگاهی که آن را ارائه می دهد متفاوت است. پس برای اطلاع از مدارک و شرایط لازم به وبسایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. بعضی از رشته ها در کانادا طرفداران بیشتری دارند مثل رشته ی داروسازی˓ رشته ی اقتصاد˓ رشته های پزشکی˓ رشته های مربوط به مطالعه ی تاریخ˓ رشته ی معماری˓ رشته ی مدیریت مالی˓ رشته ی ارتباطات و رسانه˓ رشته ی هنر و زیر شاخه های آن˓ رشته ی علوم زیستی˓ رشته ی حسابداری˓ مدیریت و مهندسی نرم افزار.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا:

هزینه ی شهریه و ملزومات تحصیل در دانشگاه های مختلف کانادا و نیز رشته های مختلف متفاوت است. اما به طور میانگین هر ترم شما ملزم به پرداخت شش هزار تا ده هزار دلار کانادا هستید. البته هزینه های زندگی تحصیلی در کانادا به شهریه ی دانشگاه ختم نمی شود و شما باید مخارج زندگی از قبیل خوراک و پوشاک و هزینه ی اقامت و نیز رفت و آمد را نیز در نظر بگیرید. به طور میانگین باید به صورت ماهانه مبلغی حدود 900 تا 1400 دلار کانادایی را برای پرداخت هزینه های یک زندگی دانشجویی در نظر بگیرید. پس به طور متوسط هزینه ی تحصیل و زندگی یک دانشجو در مقطع لیسانس در کانادا مبلغی حدود 30000 دلار کانادا می باشد. البته می توانید به عنوان دانشجوی بین المللی هفته ای بیست ساعت کار کنید و مخارج خود را تامین کنید. با موسسه حقوقی بین المللی رابین همراه باشید.

منبع:

https://www.findamasters.com/study-abroad/america/masters-study-in-canada.aspx

مترجم: جواد محمدی