تحصیل پزشکی در ترکیه موضوع مقاله ی امروز ماست. کشور ترکیه، کشوری اوراسیایی است که با فرهنگی تلفیقی و مردمانی خونگرم و مهمان نواز همواره پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا بوده است که تعداد بسیار زیادی از این دانشجویان با رویای تحصیل در این کشور مهاجرت می کنند ولی ممکن است از شرایط و قوانین پذیرش پزشکی در ترکیه به میزان کافی اطلاع نداشته باشند. بنابراین ما قصد داریم در این مقاله شما را با کلیات پزشکی در ترکیه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

از آن جا که نظام آموزشی ترکیه بر اساس استاندارد بولونیا عمل می کند مدارک اخذ شده از دانشگاه های این کشور در بیشتر کشور های اروپایی معتبر است و حتی دانشجو پس از پایان تحصیلات می تواند در آمریکا یا کانادا مشغول به کار شود. دانشگاه های ترکیه به صورت خصوصی و دولتی کار می کنند و در دانشگاه های خصوصی پذیرش داروسازی و دندان پزشکی بیشتر از دانشگاه های دولتی است. از آن جا که متقاضیان رشته های پزشکی همیشه زیاد بوده، برد با کسی است که ریز نمرات بالاتری داشته باشد. طول دوره ی تحصیل پزشکی عمومی در این کشور شش سال است و از شرایط پذیرش آن قبولی در آزمون YOS است. شهریه ی آن به صورت سالانه حدودا ده هزار دلار تا بیست و پنج هزار دلار است اما امکان بورس تحصیلی نیز وجود دارد که تحصیل رایگان را برای شما ممکن می کند.

پزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی در ترکیه:

جالب است بدانید با وجود امکانات آموزشی بالا و استاندارد های جهانی در دانشگاه های ترکیه، هزینه ی تحصیل در این کشور نسبت به تحصیل در کشور های اروپایی به نسبت کم تر است. دانشگاه حاجت تپه برای تحصیل در این رشته، دانشگاه رتبه اول ترکیه محسوب می شود و پس از آن دانشگاه استانبول، دانشگاه کوچ، دانشگاه اژه، دانشگاه آنکارا، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه قاضی از بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل هستند.

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه با توجه به دانشگاه، رشته، زبان تحصیل و شهر مورد نظر متفاوت است اما به طور کلی تحصیل به زبان ترکی از تحصیل به زبان انگلیسی هزینه ی کم تری دارد و نیز زندگی در شهر های کوچک تر ترکیه قطعا ارزان تر خواهد بود. دانشجویان به طور میانگین بین سیصد تا چهارصد دلار در ماه برای زندگی در ترکیه هزینه می کنند و صد تا صد و پنجاه دلار صرف خرید لوازم تحریر و کتاب می کنند.

مدارک لازم برای تحصیل در این کشور:

شما برای تحصیل پز‌شکی در ترکیه به فرم تکمیل شده درخواست ویزا، یک پاسپورت معتبر، کپی شناسنامه و گواهی توانایی مالی نیاز دارید که برای اثبات تمکن مالی خود باید پرینت حساب را به همراه داشته باشید. همچنین با ارائه گواهی باید عدم سوء پیشینه ی خود را اثبات کنید و در آخر ارائه ی پرداخت هزینه ی ویزا و مدرک قبولی در آزمون YOS را باید به همراه داشته باشید.

اجازه ی کار دانشجویان پزشکی در ترکیه:

بر اساس قانون وزارت کار در این کشور دانشجویانی که در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کرده اند می توانند به صورت پاره وقت کار کنند و هزینه های خود را تا حدودی تامین کنند اما یکی از شرایط کار در ترکیه آشنایی و یا تسلط به زبان ترکی استانبولی است. پس از فارغ التحصیلی نیز می توانید برای دریافت ویزای کار اقدام کنید و با یافتن شغل مناسب و دریافت مجوز کار، به ترکیه بازگشته و مشغول به کار شوید. چرا تحصیل پزشکی در ترکیه؟

مزایای تحصیل در ترکیه:

ممکن است این سوال به ذهنتان خطور کند که چرا باید در ترکیه درس بخوانیم، من به شما پاسخ خواهم داد! ترکیه کشوری با استاندارد های آموزشی در سطح بالاست که از این نظر رقابت تنگانگی با کشور های اروپایی دارد اما تفاوت آن ها در این است که تحصیل در ترکیه بسیار مقرون به صرفه تر است و شما حتی می توانید از بورس تحصیلی استفاده کرده و رایگان درس بخوانید! نکته ی دوم که برای ما ایرانیان بسیار اهمیت دارد شباهت و نزدیکی فرهنگ کشور ترکیه و ایران است، چیزی که شما ممکن است در کمتر جایی شاهد آن باشید.

دانش آموزان در ایران برای تحصیل پزشکی با سدی به نام کنکور مواجه هستند و با وجود تلاش های بسیار اغلب در این راه شکست می خورند و ناکام می مانند. البته ناگفته نماند که برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیز باید در آزمون YOS نمره ی حدنصاب را کسب کنید اما موفقیت و رضایت دانش آموزانی که برای تحصیل پزشکی به ترکیه مهاجرت کرده اند، گویای این است که تلاش در این کشور برابر است با موفقیت. پس این کشور مقصد خوبی برای ایرانیان است.

طول تحصیل پزشکی در ترکیه:

تحصیل رشته ی پزشکی در ترکیه شش سال به طول می انجامد و روند دانشگاه های پزشکی در ترکیه به این صورت است که دو سال اول را به تحصیل علوم پایه می پردازند و سال سوم اختصاص دارد به آموزش های کاربردی و معرفی بیماری ها و سال چهارم و پنجم دوره ی انترنی می باشد و در پایان، سال ششم وقف کار در بیمارستان علوم پزشکی می شود. در صورتی که خواهان تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی هستید دانشگاه های زیر انتخاب مناسبی هستند:

دانشگاه سابانجی، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه چانکایا، دانشگاه کوچ، دانشگاه حاجیت تپه، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه استانبول

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در این کشور با موسسه ی ما تماس بگیرید. تیم مهاجرتی و اقامتی رابین هلدینگ آماده ی پاسخگویی به تمام سوالات شما هستند.

مترجم: جواد محمدی

منبع:

http://www.globalacademia.com/en/study-medicine-in-turkey-for-international-students/