پزشکی در کانادا امروزه یکی از روش های پر طرفدار برای اخذ تابعیت و شهروندی یک کشور اخذ ویزای تحصیلی آن است که در این میان رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی متقاضیان بیشتری دارند. درواقع پزشکان می توانند برای ادامه ی زندگی در یک کشور دیگر از این روش اقدام کنند و یا حتی جوانانی که قصد دارند رشته ی پزشکی و یا زیر شاخه های آن ر در کشور های خارجی بخوانند از این روش می توانند استفاده کنند. کانادا یکی از کشور هایی است که بسیاری از دانشجویان برای ادامه ی تحصیل و همچنین تحصیل رشته ی پزشکی انتخاب می کنند اما ناگفته نماند که اخذ ویزای تحصیلی و پزشکی در کانادا نیز شرایط و ضوابط مخصوص به خود را دارد که اگر شما هم علاقه دارید با شرایط آن آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پزشکی در کانادا

لزوم شرکت در آزمون برای تحصیل پزشکی کانادا:

افرادی که قصد تحصیل رشته ی پزشکی کانادا را دارند اولین گام این است که مدرک لیسانس خود را طی مدت دو تا چهار سال در یکی از دانشگاه های کانادا و در یک رشته ی مرتبط با پزشکی اخذ کرده باشند. سپس باید در یک آزمون همگانی تحت عنوان MCAT (آزمون سراسری پزشکی) شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون می توانند در دانشگاه های پزشکی و یا دندان پزشکی کانادا ثبت نام کنند. طول دوره ی تحصیل پزشکی کانادا چهار تا شش سال است و زبان آموزش با توجه به دانشگاهی که در آن ثبت نام می کنید تعیین می شود اما به یاد داشته باشید با تسلط به زبان انگلیسی معمولا در تمام کشور های دنیا می توانید نیاز ای خود را تا حدود زیادی برطرف کنید و مشکلات کمتری خواهید داشت. در غیر این صورت باید در کانادا به کالج زبان بروید.

پیش نیاز های تحصیل پزشکی کانادا:

همان طور که اشاره کردم یادگیری زبان در روند اخذ اقامت تحصیلی و یا هر نوع ویزای دیگری مسئله ای بسیار مهم است و در صورتی که مدرک زبان را نداشته باشید ابتدا باید در کالج ها و موسسه های اموزش زبان در کانادا ثبت نام کنید و پس از ان به کلاس های دانشگاه راه می یابید. اگر پیش از اخذ ویزای تحصیلی اقدام به یادگیری زبان در کشور خود کرده اید توجه کنید که کسب حداقل مدرک آیلتس 6.5 برای ورود به دانشگاه و تحصیل پزشکی کانادا لازم است. یکی دیگر از اصلی ترین شروط پذیرش در دانشگاه پزشکی کانادا حداقل معدل 15 در مقاطع دیپلم و یا پیش دانشگاهی است. پس اگر در اینده قصد ادامه ی تحصیل دانشگاهی در کانادا را دارید در طول تحصیل در دوران دبیرستان این مهم را به یاد داشته باشید.

شانس پذیرش در رشته ی پزشکی کانادا:

با توجه به این که کانادا از معتبر ترین کشور ها در زمینه ی ادامه ی تحصیل و دانشگاه های رتبه برتر در سراسر دنیاست˓ به همین ترتیب نیز یکی از بهترین گزینه های پیش رو برای افرادی است که قصد تحصیل پزشکی کشور های خارجی را دارند. پس باید توجه داشته باشید که با وجود تعداد بسیار زیاد داوطلبان شرکت در آزمون سراسری پزشکی˓ باید این امر را خاطر نشان کنم که در میان این سیل عظیم از داوطلبان کسانی که رزومه ی بهتری دارند و نیز از توانایی بیشتری در تسلط بر زبان برخوردارند شانس قبولی بالاتری هم خواهند داشت. پس اگر شما هم قصد دارید وارد این رقابت بزرگ بشوید بهتر است که همین حالا شروع کنید! یک مدرک زبان معتبر با نمره ی بالا به طرز شگفت آوری شما را از رقیبان جلو می اندازد.

روند پذیرش متقاضیان پزشکی کانادا:

نکته ی مهمی که در شانس پذیرش شما حائز اهمیت است این است که فقط به یک دانشگاه اکتفا نکنید. شما باید رزومه و نمرات خود را برای چندین دانشگاه ارسال کنید تا شانس قبولی نیز بالاتر برود. یکی دیگر از مواردی که برای پذیرش شما مورد توجه است نمرات مقطع تحصیلی پیش است. افرادی که شرایط پذیرش دانشجویان را بررسی می کنند با توجه به سطح نمرات به این نتیجه می رسند که آیا فرد مورد نظر برای تحصیل پزشکی کانادا مناسب است یا نه. علاوه بر این شما باید دروس علوم پایه را گذرانده باشید که این دروس هم با توجه به دانشگاه مورد نظر می تواند اندکی متفاوت باشد. با مراجعه به وبسایت دانشگاه از لیست این دروس مطلع شوید. و در پایان نتیجه ی نمره ی شما در آزمون MCAT و CASPer را بررسی می کنند و نتیجه مشخص می شود.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی و  پذیرش رشته پزشکی کانادا:

پزشکان عمومی برای مهاجرت با کانادا باید به مدت دو یا سه سال دوره های آموزش درمانی خانوادگی و پزشکی را گذرانده باشند و مدرک لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر دریافت کرده باشند و همچنین در شورای پزشکی کانادا معاینات را انجام داده باشند تا مجوز را از  محل مورد نظر دریافت کنند. پزشکان متخصص نیز باید ضمن گذران  آموزش های تخصصی ˓ مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های معتبر اخذ کرده باشند و در نهایت باید گواهی شرکت کردن در امتحانات کالج سلطنتی جراح ها و پزشکان کانادا را داشته باشند. پزشکان متخصص بالینی باید علاوه بر تحصیل در دوره های 4 تا 5 ساله ی آموزشی˓ تحصیلات فوق تخصصی 2ساله را هم داشته باشند. پزشکان متخصص جراحی هم باید دوره های تخصصی جراحی را به مدت 5 تا 6 سال بگذرانند.

منبع:

https://aljawaz.com/en/study-medicine-in-canada-complete-guide/

 

مترجم: جواد محمدی