اخذ ویزای تحصیلی نروژ موضوعی است که در این مقاله آن را بررسی می کنیم. قصد ادامه ی تحصیل در خارج از کشور را دارید؟ خواهان پیشرفت هستید اما راه رسیدن به آن را نمی دانید؟ سردرگم شده اید که کدام کشور برای مقصد نهایی شما مناسب است؟ اصلا نگران نباشید! ما در تمام مراحل در کنار شما هستیم.

اخذ ویزای تحصیلی نروژ:

کشور نروژ کشور مهاجر پذیری است که هرساله افراد زیادی به مقاصد و اهداف مختلف آن را برای ادامه ی زندگی انتخاب می کنند و به همین دلیل است که عنوان سرزمین هفتاد و دو ملت را به آن نسبت می دهند. نروژ یکی از آرام ترین کشور ها برای زندگی است و احتمالا در طول اقامت خود کمترین تنش و اظطراب را در این کشور احساس کنید. اما این مورد به تنهایی دلیل قانع کننده ای برای تحصیل در نروژ نیست. پس چرا سالانه میلیون ها دانشجو و دانش آموز به قصد ادامه ی تحصیل در این کشور˓ سرزمین و خانواده ی خود را ترک کرده و با رضایت کامل تحصیلات خود را در این کشور ادامه می دهند؟

باید به شما بگویم که با وجود امکانات بسیار بالای آموزشی تحصیل در بیشتر دانشگاه های نروژ رایگان است. اگر تحصیلات شما در زمینه ی رشته های مهندسی باشد به شما تبریک می گوییم!

در نروژ برای تمام فارغ التحصیلان بازار کاری خوبی فراهم است و مخصوصا افرادی که در رشته های مهندسی تحصیل کرده باشند و باز هم خبری خوب برای افرادی که در یکی از رشته های مهندسی برق˓ مکانیک˓ صنایع و نفت و گاز و شیلات تحصیل کرده اند: کشور نروژ برای شما در حین و پس از زمان تحصیل شرایط و آینده ی خوبی را در نظر گرفته است. همان طور که می دانید یکی از راه های مهاجرت به نروژ اخذ ویزای تحصیلی است. ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر اطلاعات کافی از روند کار و مدارک مورد نیاز را نداشته باشید. در ادامه با ما باشید تا به طور کامل شرایط و مدارک را برای شما شرح دهیم.

در ابتدا نروژ یک ویزای سه ماهه به شما می دهد که اگر قصد اقامت بیشتر در نروژ را داشته باشید می توانید مدت زمان آن را تغییر دهید. فراموش نکنید که این ویزا تحصیلی است و نمی توانید به قصد مهاجرت از آن استفاده کنید. سپس مدارکی را نیاز دارید که باید به دولت ارائه کنید. پیش از آن که مدارک را به طور کامل برای شما شرح دهم باید بگویم که داشتن مدرک زبان از ضروریات است. و بدون داشتن مدرک زبان ویزای شما صادر نمی شود. شما برای مقطع لیسانس به اخذ آیلتس 6 و برای مقطع فوق لیسانس به آیلتس 6.5 نیاز دارید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ:

 • ریز نمرات و مدارک تحصیلی ترجمه شده
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • هزینه مصاحبه سفارت به مبلغ 75 یورو
 • مدرک زبان (با توجه به مقطع تحصیلی)
 • دانشگاه و یا کالجی که در نروژ قصد ادامه ی تحصیل در آن را دارید˓ فرمی به شما می دهید که باید با دقت آن را پر کنید.
 • تمام مدارک و گواهی های مربوط به بیمه سلامت و درمان خود را ارائه کنید.
 • پاسپورت و تمام مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک و شواهدی که اثبات می کند شما در دانشگاه مورد نظر پذیرش گرفته اید. این مدارک باید حاوی اطلاعاتی باشد مثل اطلاعات شخصی شما˓ مقطع تحصیلی که در آن پذیرفته شده اید˓ اسم دقیق و کامل دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید و مدت زمانی که قصد دارید در این دانشگاه تحصیل کنید.
 • اگر دانشگاهی که برای آن درخواست داده اید در رده ی دانشگاه های خصوصی باشد باید مدارکی را ارائه کنید که نشان می دهد شرایط مالی شما برای پرداخت هزینه های دانشگاه اکتفا می کند.
 • انگیزه ی خود را از ادامه تحصیل در نروژ بیان کنید. (study plan)
 • اگر در طول تحصیل قصد اقامت در خوابگاه دانشجویی را دارید باید مدارک و اسناد خوابگاه را ارائه دهید و در صورت اجاره ی آپارتمان باید اجاره نامه را به مدارک ضمیمه کنید.

دیگر موارد مربوطه به اخذ ویزای تحصیلی نروژ:

اگر مایلید در طول تحصیل از تسهیلات ویژه ی دانشجویی و یا وام دانشجویی بهره ببرید باید از ابتدای زمان اقدام برای ویزا مدارکی را که برای گرفتن وام نیاز است ارائه کنید. اگر مایلید تحصیلات خود را در نروژ ادامه دهید لازم است برای تسهیلات آن مثل حق تحصیل رایگان و یا حمایت های مالی از طرف کشور اقدام کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر شما خارج از منطقه ی کشور های شنگن ساکن هستید باید مدارک فوق را به سفارت نروژ تحویل داده و از آنان تائیدیه بگیرید.پس از اتمام دوره ی تحصیل و ویزای تحصیلی دیگر نمی توانید در این کشور ساکن باشید ولی اگر مایلید همچنان در نروژ باشید باید از راه های دیگر برای اخذ اقامت دائم برای نروژ(قسمت اخذ اقامت و تابعیت نروژ از طریق ازدواج را در سایت ما بخوانید) اقدام کنید.

همان گونه که گفته شد دولت برای دانشجویان در حین تحصیل شرایط و تسهیلاتی را در نظر گرفته که از پس هزینه ی زندگی در این کشور بر بیایند. در واقع شما می توانید با مبلغ 7000 کرون در ماه به راحتی در نروژ زندگی کنید که با وجود تسهیلات دانشجویی این مبلغ باز هم کاهش می یابد. اما اگر هنوز هم نگران هزینه های خود هستید می توانید در طول تحصیل به صورت نیمه وقت کار کنید و در هر ساعت حداقل 15 یورو دریافت کنید. همچنین می توانید پس از گذشت مدتی در طول تحصیل برای افراد خانواده ی خود ویزای همراه را درخواست کنید.

اخذ ویزای تحصیلی نروز

تیم مهاجرتی ما در تمام مراحل اخذ اقامت در کنار شماست. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

منبع:

https://www.edarabia.com/how-get-student-visa-norway/#2

مترجم: جواد محمدی