کار در کانادا موضوعی چالش برانگیز برای دانشجویان و تمام اقشار است. کشور کانادا با دارا بودن سطح بالای امکانات در تمام عرصه های آموزشی، شغلی و زندگی مهاجران بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند که جمعیت بسیار زیادی از این افراد به دنبال کسب یک شغل مناسب به کانادا مهاجرت می کنند. پس بر آن شدیم که در این نقاله شرایط کار در کانادا را به حضور شما ایرانیان عزیز برسانیم. واضح است که افراد تحصیل کرده انتظار دارند با ورود به کشور های مهاجر پذیری چون کانادا با شرایط بسیار مناسبی در زمینه ی شغلی روبرو شوند و به قول معروف مستقیم آن ها را به سما میز و اتاق شخصی خود راهنمایی کنند. اما باید بگویم که پیدا کردن شغل مناسب در کانادا متاسفانه به این سادگی نیست و معمولا از هر چهار نفر تحصیل کرده ای که به کانادا مهاجرت می کنند شاید یک نفر در شغل مناسب خود قرار بگیرد و یکی از دلایل عمده ی آن عدم اعتماد کانادایی ها به مهاجران مبتدی است.

به طور کلی میتوان گفت مهاجران در بدو ورود به کانادا به سه دلیل عمده ممکن است در یافتن شغل مناسب خود دچار مشکل شوند. یکی از این دلایل عدم تسلط زبان در مهاجرین تازه کار است. شاید برای شما عجیب باشد که یادگیری زبان و تسلط بر آن تا چه حد می تواند در آینده ی کاری شما تاثیر گذار باشد اما باید بگویم بله. همین طور است. لطفا یادگیری زبان را جدی بگیرید. دومین موردی که در نیافتن شغل مناسب مهاجرین تاثیر گذار است بی تجربگی مهاجرانی است که به کانادا سفر می کنند. شما هر چقدر هم که مدرک تحصیلی بالا و رزومه ای قوی داشته باشید ممکن است تجربه ی کار در کشور کانادا چالش های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد و به همین علت در یافتن شغل خود موفق نباشید. پس پیش از یافتن شغل رویایی خود به دنبال کسب تجربه باشید.

 و آخرین دلیل در پیدا نکردن شغل مناسب افراد مهاجر این است که کانادایی ها معمولا مدارک تحصیلی و حرفه ای را که خارج از کانادا صادر شده معتبر نمی دانند و حتی در بعضی از رشته ها این مدارک را برای کار مجاز نمی دانند. پس اگر قصد شاغل شدن در کانادا را دارید بهتر است پیش از اقدام به کار مدتی در کانادا مشغول به تحصیل، یادگیری زبان و یا حتی زندگی باشید. اقامت در این کشور چند ملیتی تجربه های زیادی را برای ورود به دنیای حرفه ای کاری به شما هدیه می دهد. ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که دلیل پذیرفته شدن آن یک چهارم از افراد چیست؟ باید بگویم یک دلیل خاص ندارد که گفتن آن کلید حل مشکلات شما باشد و قطعا این افراد دلایل زیادی برای موفقیت خود دارند اما در این قسمت قصد داریم مراکزی را به شما معرفی کنیم که شانس استخدام شما در کانادا را بالا می برد.

 • شرکت هایی هستند که مخاطبان آن ها افراد خاصی هستند مثلا شرکت هایی که فقط ایرانی ها را استخدام می کنند
 • برخی از شرکت های بین المللی که فعالیت آن ها به کانادا محدود نمی شود و در خارج از کانادا هم فعالند.
 • اگر تجربه ی کاری ندارید در ابتدای ورود انتظار نداشته باشید در یک شرایط ایده آل کار کنید، در عوض می توانید در شرکتی استخدام شوید که با ساعات کاری بیشتر حقوق کم تری پرداخت می کند و از این طریق تجربه کسب کنید
 • اگر در میان صد ها آگهی کاری، شغلی را پیدا کنید که یکی از این سه ویژگی را داشته باشد احتمال استخدام شما بسیار بالا می رود: شرکتی که به افراد فارسی زبان نیاز داشته باشد، شرکتی که در خاورمیانه و یا ایران نیز فعالیت کند و یا شرکتی که به ایرانیان خدمات رسانی کند

ایرانیان متقاضی کار در کانادا باید این مراحل را طی کنند:

 1. تسلط یافتن بر زبان انگلیسی
 2. سایت های کاریابی در کانادا
 3. تنظیم یک رزومه ی قوی
 4. جستجو در سایت های کاریابی و ارسال رزومه
 5. شرکت یافتن در جلسه ی مصاحبه
 6. شرکت یافتن در نمایشگاه های مخصوص کاریابی به همراه رزومه
 7. موسسه های ویژه ی کاریابی

                                                                             کار در کانادا

نکات کاربردی کار در کشور کانادا:

همان گونه که در قسمت های بالا به آن اشاره شد یادگیری زبان در یافتن شغل مناسب بسیار اهمیت دارد. تا این حد که اگر رزومه ی خوبی داشته باشید ولی به اندازه ی کافی به زبان مسلط نباشید در بازار رقابت جا مانده و نتیجه ی خوبی عایدتان نمی شود. یکی دیگر از اشتباهات رایج مهاجران در روند کاریابی این است که رزومه ی خود را برای صد ها شرکت مختلف ارسال می کنند ولی در نهایت هیچ کدام از شرکت ها برای مصاحبه تماس نمی گیرند غافل از این که هر شرکت یک رزومه خاص را می طلبد و همین بی توجهی کوچک منجر به شکست می شود.

اگر متقاضی کاریابی در کانادا هستید به شما پیشنهاد می کنیم در نمایشگاه ها و موسسه های کاریابی به صورت داوطلبانه شرکت کنید و یا حتی با یک شرکت تعهد کنید که به مدت یک سال حاضر به انجام کار بدون حقوق (یا با حقوق ناچیز) هستید˓ در صورتی که طی این مدت عملکرد خوبی را از خود نشان دهید اعتماد آن ها را جلب می کنید و علاوه بر آن یک سابقه ی کاری را در رزومه ی خود ثبت می کنید. مسئله ی دیگری که باید به شما بگویم این است که ایرانیان انتظار دارند اگر در کشور خود مدیر یک مجموعه بوده اند در کانادا نیز اوضاع به همین منوال است. اما این طور نیست. شما در کانادا می توانید به عنوان کارشناس در بخشی از مجموعه کار کنید!

منبع:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/new-immigrants/prepare-life-canada/prepare-work/look-jobs.html

مترجم: جواد محمدی